آموزشگاه زبان کیهان کاسپین آماده ارائه بهترین روش‌های تقویت ریدینگ ، بهترین منابع و کتاب‌های تقویت ریدینگ به زبان آموزان می باشد.

روش‌های تقویت مهارت ریدینگ

امروزه یادگیری زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد لازم و ضروری است. برای یادگیری این زبان شما باید بتوانید چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را به درستی و در کنار یکدیگر تقویت کنید. مهارت ریدینگ یکی از مهارت‌های این زبان است. هدف این مقاله ارائه و بررسی بهترین روش‌ های تقویت ریدینگ و معرفی بهترین منابع و کتاب‌ های تقویت ریدینگ می‌باشد. بهترین و روش ‌های یادگیری و تقویت زبان انگلیسی را از آموزشگاه زبان کیهان کاسپین بخواهید.

مهارت ریدینگ

یکی از مهارت‌های بسیار مهم در یادگیری زبان انگلیسی، ریدینگ می‌باشد. تقویت این مهارت باعث صرفه جویی در زمان خواندن یک متن می‌شود. در صورت یادگیری این مهارت، شما می‌توانید بر روی انواع متن‌ها تسلط پیدا کنید. در صورت یادگیری و تقویت مهارت ریدینگ ، سطح درک و تمرکز شما در خواندن مطالب بالا می‌رود. در آزمون آیلتس، استفاده از روش‌ های مناسب و تقویت شده مهارت ریدینگ بسیار به شما کمک می‌کند. بسیاری از افراد در انواع آزمون‌های زبان، با مشکل زمان و مدیریت آن مواجه هستند؛ که این امر موجب عدم موفقیت آن‌ها در آزمون می‌شود. برای تقویت این مهارت لازم است ابتدا فرد به درک بالایی از فهم مطلب برسد، سپس به سوالات آن پاسخ دهد. شما با بهره گیری از این روش‌ها می‌توانید این مهارت را تقویت کنید و در انواع آزمون‌ها نمره بالایی از درک مطلب کسب کنید.

آموزشگاه زبان کیهان کاسپین آماده ارائه بهترین روش‌های تقویت ریدینگ ، بهترین منابع و کتاب‌های تقویت ریدینگ به زبان آموزان می باشد.

قبل از ارائه این روش‌ها به موار زیر توجه کنید:

 • هدف خود را از خواندن مشخص کنید.
 • از تکنیک‌های یادداشت برداری استفاده کنید.
 • از سبک‌های مناسب برای خواندن استفاده کنید.
 • متن‌های مناسب را انتخاب کنید.

بهترین روش ‌های تقویت ریدینگ

برای تقویت این مهارت می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید. استفاده از این روش‌ها باید به صورت دائمی باشد تا نتیجه آن ماندگار‌تر و اثر بخش‌تر باشد.

استفاده از سبک‌های مختلف خواندن

به طور کلی سبک‌های مختلفی برای خواندن وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر سبک خواندن معمولی را انتخاب می‌کنید به این نکته توجه کنید که از این سبک برای خواندن انواع رمان استفاده می‌شود. در این سبک به تمام جزییات از ابتدا تا انتها توجه می‌شود. برای خواندن مجلات می‌توانید از مجلاتی که مورد علاقه شما می‌باشد استفاده کنید. اگر یک آدرس یا یک تلفن را می‌خواهید پیدا کنید، فقط به دنبال یک آدرس یا شماره تلفن خاص می‌گردید. با به کارگیری این روش‌ها می‌توانید متن‌های انگلیسی را بخوانید. برای تقویت ریدینگ در آزمون آیلتس، باید متن و پارگراف اول آن به طور دقیق مطالعه شود. این تکنیک از مهم‌ترین تکنیک‌های تقویت ریدینگ می‌باشد.

هدف خود را از خواندن یک متن مشخص کنید

یکی از بهترین روش‌ های تقویت ریدینگ این است که حتما هدف خود را از خواندن متون مشخص کنید. ای کار کارایی شما را بسیار افزایش می‌دهد. به این نکته توجه کنید که تمام مطالب یک متن مفید نیستند، پس هدف خود از خواندن متن را مشخص کنید. موار زیر می‌تواند از اهداف شما باشد.

 • یک گزارش کوتاه ومختصر
 • مجموعه‌ای از سوالات در مورد موضوعی خاص
 • یک مقاله یا موضوع یک سمینار
 • یک زمینه موضوعی انتخاب شده

در آزمون‌های آیلتس نیز تمام هدف شما از خوانده یک متن، پاسخ به سوالات آن می‌باشد.

بررسی متن

گام بعدی در تقویت ریدینگ ، ارزیابی متن است. ارزیابی متن به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعاتی که دنبال آن هستید را به راحتی پیدا کنید. از مهارت Scanning و Skimming استفاده کنید. پیدا کردن تلفن یا آدرس خاص، همان اسکن کردن است. سرعت مطالعه و پیدا کردن جواب در این روش بالا است زیرا شما فقط به دنبال پیدا کردن عبارت یا جواب خاصی هستید. شما می‌توانید موارد زیر را اسکن کنید:

 • پاراگراف اول یا آخرین متن
 • مقدمه یا پیشگفتار
 • نتیجه گیری یا خلاصه متن
 • فهرست کتاب
 • در آزمون آیلتس شما به سرعت باید کلید واژه‌های خود را پیدا کنید و زیر آن‌ها خط بکشید.

در اسکیم کردن شما می‌توانید از خواندن جزییات چشم پوشی کنید و به سرعت متن مور نظر را بخوانید ومفهوم کلی آن را متوجه شوید. بعد از تکنیک اسکن کردن، این تکنیک در تقویت ریدینگ بسیار کارآمد است.

خواندن کامل متن و یادداشت برداری

شما می‌توانید پس از پیدا کردن اطلاعات مفید، به خواندن جزییات بپردازید. برای افزایش درک از متن، یادداشت برداری بسیار کار مفیدی می‌باشد. با توجه به موارد زیر یادداشت برداری کنید:

 • زیر کلمات یا عباراتی که برای شما مهم هستند خط بکشید یا در چرک نویس آن‌ها را بنویسید.
 • در تمام متن حتما کلید واژه‌های مهم را مشخص کنید.
 • در هنگام خواندن متن تعدادی سوال مرتبط با متن طرح کنید.
 • خلاصه‌ای از متن را بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید آن چه را که خوانده‌اید، فهمیده‌اید.

سرعت خواندن خود را افزایش دهید

یکی از مهم‌ترین گام‌ها در تقویت ریدینگ ، افزایش سرعت خواندن است. داشتن تمرکز و انتخابی خواندن، سرعت خواندن شما را افزایش می‌دهد. شما باید بتوانبد به طور متوسط ۲۴۰ تا ۳۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخوانید. برای افزایش سرعت خواندن لازم نیست سرعت حرکت چشم خود را بر روی صفحه افزایش دهید، بلکه لازم است تعداد کلماتی که می‌بینید ومی‌خوانید را افزایش دهید.

بهترین منابع وکتاب‌ های تقویت ریدینگ

در این قسمت هدف معرفی بهترین منابع و کتاب‌ های تقویت ریدینگ می‌باشد. این کتاب‌ها و منابع قابلیت استفاده خودخوان دارند. این کتاب‌ها انواع سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته را در بر می‌گیرد. در این کتاب‌ها انواع سوالات مربوط به ریدینگ آیلتس را می‌توانید پیدا کنید. کتاب‌های زیر نمونه از بهترین کتاب‌ ها و منابع برای تقویت ریدینگ می‌باشند.

 • Select Reading
 • For and against
 • Reading for IELTS کولینز

شما می‌توانید با به کار گیری این روش‌ها و کتاب‌ها مهارت ریدینگ خود را تقویت کنید.

ارتباط با آموزشگاه زبان کیهان کاسپین

نظرات