بازار کار و حقوق و درآمد مترجمان زبان چقدر است؟ بعضی از دانشجویان رشته مترجمی زبان خواهان بورسیه زبان انگلیسی هستند. آموزش زبان درآموزشگاه زبان کیهان کاسپین

تجزیه تحلیل رشته مترجمی زبان

یکی از رشته‌های کارآمد در دانشگاه، رشته مترجمی زبان است. بسیاری از افراد برای تعیین رشته، علاوه بر علایقی که به تحصیل در آن رشته دارند، به عوامل دیگری مانند حقوق و درآمد، بازار کار و آینده شغلی نیز توجه می‌کنند. در این مقاله حقوق و درآمد مترجمان زبان ، بازار کار و آینده شغلی رشته مترجمی زبان و بورسیه زبان انگلیسی بررسی می‌شود و در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای آموزش زبان انگلیسی و فرانسه به آموزشگاه زبان کیهان کاسپین گلپایگان مراجعه کنید.

بررسی رشته مترجمی زبان

امروزه با توجه به گسترش روابط بین کشور‌ها، بسیاری از تجارت‌های بین المللی و انتقال تکنولوژی‌های جدید به زبان انگلیسی انجام می‌شود. با یادگیری این زبان می‌توانید حضور فعالی در این زمینه و زمینه‌های بین المللی داشته باشید. به این نکته توجه کنید که با ترجمه درست و روان منابع و آثار مختلف جهانی، می‌توانید تاثیر بسیار مثبتی در حوزه‌های مختلف کشور بگذارید. این رشته دارای سه گرایش زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان و آموزش زبان انگلیسی می‌باشد. هدف از تدریس این گرایش‌ها، آشنایی با اصول و فنون ترجمه، تقویت چهار مهارت انگلیسی و تخصصی کردن مترجمی زبان می‌باشد. در بین مترجمی زبان‌های فرانسه، روسی، آلمانی و…رشته مترجمی زبان از بقیه رایج‌تر است.

بازار کار و حقوق و درآمد مترجمان زبان چقدر است؟ بعضی از دانشجویان رشته مترجمی زبان خواهان بورسیه زبان انگلیسی هستند. آموزش زبان درآموزشگاه زبان کیهان کاسپین

بازار کار رشته مترجمی زبان

بازار کار رشته مترجمی زبان نسبت به بقیه رشته‌های مترجمی وسیع‌تر و بهتر است. وزارت امور خارجه اصلی‌ترین مرکز برای جذب مترجمان است. از جمله مکان‌های دیگر برای جذب مترجمان به تدریس در مراکز دولتی و خصوصی و تدریس در دانشگاه‌ها، حضور درادارات، کارخانجات و وزارت‌خانه‌ها به عنوان مترجم برای ارتباط با مراکز دیگر، مراکزی که با خارجیان خارج از کشور ارتباط مستقیم دارند، فعالیت در فضاهای مجازی، در سمینار‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها، قوه قضاییه و مراکز ترجمه می‌توان اشاره کرد. شما علاوه بر این مکان‌ها به صورت مستقل در منزل نیز می‌توانید کار ترجمه را انجام دهید و یا برای اداره‌های دیگر دور‌کاری کنید. این شغل یک امتیاز برای خانم‌ها محسوب می‌شود.

حقوق و درآمد مترجمان زبان

حقوق و درآمد مترجمان زبان در ایران به عوامل مختلفی مانند شرکتی که در آن کار می‌کند و تجربه و تخصص آن‌ها بستگی دارد. طبق تحقیقاتی که در سال ۱۳۹۲ برای تعیین میزان حقوق و درآمد مترجمان زبان در ایران صورت گرفته است، میزان حقوق این افراد به شرح زیر است:

در اواخر سال ۱۳۹۲ کم‌ترین میزان درآمد یک مترجم، ۵۰۰/۰۰۰هزار تومان ، متوسط درآمد ۸۰۰/۰۰۰ هزار تومان و حداکثر درآمد۱/۵۰۰/۰۰۰ هزار تومان گزارش شده است. لازم به ذکر است که این تحقیقات بر روی مترجمان شاغل در مراکز دولتی و خصوصی انجام شده است. افرادی که به صورت کارآفرینی و آزاد کار مترجمی را انجام می‌دهند با توجه به مهارت و تخصص‌شان سطح درآمد متفاوتی دارند. آمار ذکر شده متعلق به سال۱۳۹۲ می‌باشد و این میزان درآمد در سال ۱۳۹۹ تغییر بسیاری داشته است.

کتاب‌های رشته مترجمی زبان

در این بخش چند کتاب و درس مهم در رشته مترجمی زبان به شما معرفی می‌شود. این کتاب‌ها و درس‌ها عبارت‌اند از:

  • درس اصول مبانی و نظری ترجمه: کتاب A teatbook of translation نوشته پیتر نیومارک
  • درس زبان شناسی : کتاب The study of language
  • درس ساخت مقابله‌ای زبان: کتاب Contrastive Analysis & Error Analysis
  • درس واژه شناسی: کتاب ساخت اشتقاقی واژه در فارسی امروز
  • درس فنون مهارت ترجمه : کتاب ترجمه متون ادبی اسلامی ۲

بورسیه زبان انگلیسی در خارج از کشور ایران

بسیاری از افراد تمایل به گذراندن دوره‌های آموزش رشته مترجمی زبان یا دیگر شاخه‌های زبان در کشور‌هایی مانند آمریکا، انگلیس و دیگر کشور‌ها دارند. در این بخش بورسیه زبان انگلیسی ، مدارک لازم برای بورسیه و مبلغ بورسیه بررسی می‌شود و در اختیار شما قرار می‌گیرد.

بورسیه زبان در ترکیه

این کشور دارای بورس‌های خوب با مبالغ بسیار بالا است. این بورسیه شامل پرداخت هزینه خوابگاه دانشجویی، هزینه‌های مربوط به زندگی، شهریه دانشگاهی و مسافرت می‌باشد. برای دریافت این بورسیه باید مدرک داشته باشید. مدارکی مانند مدرک فارق التحصیلی، کارت ملی و شناسنامه، مدرک قبلی کنکور، پاسپورت و یک عکس ۳ در ۴نیاز است.

بورسیه انگلستان

این کشور یک بورسیه خوب برای دانشجویان مقطع کارشناسی در رشته زبان ارائه می‌دهد. این مبلغ حدود ۳۵۰۰۰ پوند می‌باشد. برای این که بتوانید این بورسیه را دریافت کنید باید تابعیت ایرانی، گواهی پذیرش در دانشگاه این کشور و مدرک زبان داشته باشید.

بورسیه آمریکا

برای دریافت این بورسیه باید شرایطی مانند مدرک زبان، معدل بالا و قبولی در آزمون جی. ار. ای را داشته باشید. مبلغ بورسیه در سال ۲۰۱۶ در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ده هزار دلار در سال است. معدل بالای ۱۵ برای گرفتن این بورسیه لازم است.

بورسیه هلند

برای دریافت این بورسیه به ارائه مدارکی مانند مدرک زبان آیلتس با نمره ۷، مدرک تافل با نمره ۱۰۰، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید و رزومه تحصیلی نیاز است. مبلغ این بورسیه ۵۰۰ یورو در ماه است.

آموزشگاه زبان کیهان کاسپین ارائه دهنده بهترین روش‌های تدریس با مجرب‌ترین اساتید به زبان آموزان گرامی می‌باشد.

ارتباط با آموزشگاه زبان کیهان کاسپین

نظرات